Adwokat Maciej Przybył, ul. Kosynierów Gdyńskich 27, 86-300 Grudziądz | +48 792 027 908 | mac.przybyl@onet.pl

BLOG

Blog

mediacje małżonków

Czy można uzyskać rozwód w drodze mediacji?

Postępowanie rozwodowe jest z reguły trudnym procesem, który przysparza stronom wiele emocji. To moment, w którym są roztrząsane bardzo prywatne i czasami także bolesne tematy. Niekiedy zdarza się, że sąd kieruje małżonków na mediację. Bywa również, że to strony o to wnioskują. Czy wiesz, na czym polega mediacja, czego może dotyczyć i jaki może być jej potencjalny wynik?

uśmiechnięte dzieci

Jak przygotować się do sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem?

Zdarza się tak, że nieporozumienia pomiędzy rodzicami mają bezpośredni wpływ na ich dzieci. Gdy para podejmuje decyzję o rozstaniu, najczęściej rozpoczyna się spór, kto będzie sprawował władzę rodzicielską. Niemniejsze znaczenie ma ustalenie kontaktów z potomkiem. Zdaje się, że to jeden z trudniejszych etapów, ponieważ byli małżonkowie, często rzucają sobie kłody pod nogi. Jak dobrze przygotować się przed wizytą w sądzie?

tajemnica

Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?

Zgodnie z Konstytucją każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Do jej wszczęcia i prowadzenia jest jednak potrzebny profesjonalny pełnomocnik, który udziela porad prawnych, przygotowuje pisma i dokumenty oraz prezentuje swojego klienta przed tymi sądami. Aby zaś mógł realizować te zadania w pełni, konieczne jest całkowite zaufanie klienta. Dlatego też adwokata obowiązuje tajemnica zawodowa. Jaki spraw dotyczy?

Jaka jest różnica między przestępstwem a wykroczeniem?

Jaka jest różnica między przestępstwem a wykroczeniem?

Złamanie prawa może przyjmować różne formy. Zgodnie z polskimi przepisami możliwe jest popełnienie w ten sposób wykroczenia lub przestępstwa (choć w mowie potocznej te dwa określenia często wykorzystywane są wzajemnie, w prawie wcale nie są sobie równe). To drugie dzieli się z kolei na występek oraz zbrodnię. Największe znaczenie podczas klasyfikacji czynu ma jego szkodliwość. Często, ale nie zawsze, jest to wartość szkody (na przykład skradzionego przedmiotu) oraz umyślność jej wyrządzenia. W tym artykule wskażemy najważniejsze różnice pomiędzy tymi pojęciami.

Kiedy wnoszony jest akt oskarżenia?

Kiedy wnoszony jest akt oskarżenia?

Akt oskarżenia to wniosek składany przez oskarżyciela do sądu. W piśmie tym oskarżyciel domaga się decyzji o uznaniu winy oskarżonego oraz wymierzeniu mu kary adekwatnej do popełnionego przez niego czynu. Kto i kiedy może wnieść akt oskarżenia? Jakie są jego rodzaje?

biale

Kancelaria Adwokacka
Adwokat Maciej Przybył
ul. Kosynierów Gdyńskich 27
86-300 Grudziądz
tel.: +48 792 027 908
e-mail: mac.przybyl@onet.pl

Ta strona używa cookies i podobnych technologii Polityka Cookies