Kiedy sporządza się opinię prawną?

O tym, że przepisy bywają zawiłe, z pewnością każdy doskonale wie. Kto choć raz próbował rozwikłać dany problem prawny na własną rękę, doskonale wie, że to nie takie proste. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem okaże się spotkanie z prawnikiem. Ten może zaś zaproponować sporządzenie opinii prawnej. Poniżej dowiesz się, co to jest i kiedy okaże się potrzebne.

Opinia prawna – co to takiego?

Już sama nazwa zdradza bardzo wiele. Najprościej mówiąc, to analiza prawna danego problemu wraz z poradą. Prawnik musi w pierwszej kolejności bardzo dokładnie przeanalizować przedstawiony mu stan faktyczny, skupiając się na obszarach stanowiących wątpliwości lub problem. Na tej podstawie dokonuje się tzw. subsumpcji. To „podciągnięcie” danych okoliczności pod odpowiednie przepisy.

Udzielając porad prawnych w Grudziądzu, niejednokrotnie miałem okazję sporządzać opinie. Z perspektywy klienta najważniejszy element dokumentu to sposoby rozwiązania danego problemu. Obok owych możliwości zawsze powinny znaleźć się jednak wynikające z nich konsekwencje. Dzięki temu można zyskać pełen obraz danego stanu faktycznego.

W jakiej formie udziela się opinii prawnej?

Opinia prawna jest sporządzana w formie pisemnej. Może jednak przybierać jedną z dwóch postaci, tj. rozbudowaną lub skróconą. W pierwszym przypadku uwzględnia się dodatkowo orzecznictwo, które odnosi się do takich samych lub zbliżonych stanów faktycznych. Nie ma go zaś w wersji skróconej. Ten rodzaj tworzy się bowiem w trybie pilnym, gdy klientowi zależy na jak najszybszym otrzymaniu opinii.

Sama opinia może dotyczyć w zasadzie wszystkiego. Adwokat lub radca prawny udzieli w ten sposób pomocy zarówno osobie fizycznej, jak i przedsiębiorcy. Zainteresowany może zgłosić się z każdym problemem lub wątpliwościami z zakresu prawa.